A-10 Thunderbolt II

 

A-10 Thunderbolt II je americké jednomiestne vojenské lietadlo určené na blízku leteckú podporu pozemným jednotkám, a to hlavne ničením tankov a iných obrnených cieľov. Jeho pôvodná varianta, A, vznikla začiatkom 70tych rokov ako priama reakcia na hrozbu obrnených jednotiek varšavskej zmluvy. Je to prvé americké lietadlo navrhnute ako lietadlo blízkej leteckej podpory.

A-10 má vynikajúce manévrovacie schopnosti pri nízkych rýchlostiach a výške, pretože jeho veľká plocha krídel, a veľké krídelká to dobre umožňujú. Vysoký pomer strán krídel umožňuje tiež krátke vzlety a pristátia , čo umožňuje prevádzku už aj z primitívnych vzletových dráhach blízko prednej línie. Lietadlo môže lietať aj dlhšiu dobu a to vo výške pod 1,000 ft  (300 m) s 1.5 mi (2,4 km) viditeľnosť. Väčšinou letí na relatívne pomalej rýchlosti 300 uzlov (350 mph; 560 km / h), čo je oveľa lepšie pre pozemné útoky, ako rýchle stíhacie bombardéry , ktoré často majú problémy zo zameraním na malé a pomalé ciele.

A-10 je mimoriadne ťažké lietadlo. Jeho silný drak môže prežiť mnoho priamych zásahov z priebojných a vysoko explozívny striel až 23 mm. Lietadlo má trojité zálohovanie v systémoch, mechanickými systémami pre zálohovanie a  dvojaký nadbytočný hydraulický systém. To umožňuje pilotom lietať a pristáť aj v prípade straty krídla alebo hydraulických častí krídla. Za letu bez hydrauliky sa používajú ručné prechodné systémy riadenia letu, čo umožňuje dostať lietadlo pod kontrolou.

Lietadlo je navrhnute tak, aby bolo schopne letu s poškodeným jedným motorom, bez jedného chvostového stabilizátora, bez jednej výškovky a bez polky jedného krídla. Pilota chráni 540kg kvalitného titanu. V letectve mu prischla prezývka warthog (prasa bradavičnaté).

 

Modernizácia
A-10 ukázalo svoje schopnosti pri operaci púštna búrka v Iraku, ako aj pri Operation Allied Force v Kosove (A-10 napr. koordinovali záchranu pilota zostrelenej F117). Jeho obmedzená avionika (napr. neexistujúci auto pilot, žiaden systém pre nočné videnie, žiadne pokročilé optické systémy) a nemožnosť použiť inteligentnú muníciu sú ale limitujúcim faktorom na súčasných bojiskách (Irak, Afganistan). Z toho dôvodu prechádzajú A-10A modernizáciou na A-10C. Modernizácia sa týka iba avioniky a mechanika (motory, elektický systém, hydraulické systémy) ostáva bez zmeny. Modernizácia zahŕňa hlavne novy, digitálny, cockpit, možnosť niesť pokročilé zameriavacie systémy (Northrop Grumman LITENING targeting pod alebo Lockheed Martin Sniper XR Advanced Targeting Pod) a možnosť niesť inteligentnú muníciu (JDAM, LGB).

 

Typ :                                          bojové lietadlo na priamu podporu
Rozpätie krídel :                         17.53 m
Dĺžka :                                      16.26 m
Výška :                                     4.47 m
Výzbroj :                                   kanón GAU-8/A Avenger kalibru 30 mm; 11 stĺpikov do hmotnosti  7 528 kg
Prázdna hmotnosť :                   11 321 kg
Max. vzl. hmotnosť :                  22 680 kg
Max.operačná rých. :                 706 km/h
Max. operačná výška :               7 625 m
Posádka :                                 jednočlenná

 

Zdroje:(wikipedia, Darkman - forum.freespace.sk, lietadla-vrtulniky.estranky.cz)