C-130 Hercules

Nové lietadlo typu C-130J je schopné dosahovať vyššiu prevádzkovú efektivitu ako staršie typy, keďže má dlhší dolet, lieta rýchlejšie, dokáže vziať väčší náklad a je spoľahlivejšie. Okrem toho si vyžaduje iba troch členov posádky pre takmer všetky druhy misií, čo znamená, že je menej členov posádky vystavených potenciálnemu nebezpečenstvu a ohrozeniu.


Lietadlá typu C-130J sa dnes využívajú pri mnohých príležitostiach, pracujú vo vysokom nasadení, efektívne a spoľahlivo. Každodenne sa používajú na doplnenie vojenských jednotiek a vybavenia, či už pozemnou cestou alebo zhadzovaním z lietadla, na dopĺňanie paliva vo vzduchu a na zemi, ako aj pri humanitárnej pomoci. Celosvetová flotila lietadiel typu C130-J už nalietala viac ako 355 000 letových hodín.

 

V USA, v Leteckom vzdelávacom a výcvikovom veliteľstve (Air Education and Training Command), Veliteľstve Vzdušných síl USA (Air Force Reserve Command) a jednotky Národnej leteckej gardy, využívajú práve lietadlá C-130J. Námorná pechota prevádzkuje KC-130J tankovacie lietadlá a Pobrežná stráž využíva lietadlo HC-130J. Mimo Spojených štátov amerických prevádzkujú lietadlá C-130J napríklad aj Kráľovské letectvo Spojeného kráľovstva (Royal Air Force), Austrálske kráľovské letectvo (Royal Australian Air Force), Talianske vojenské letectvo (Italian Air Force), ako aj Dánske kráľovské letectvo (Royal Danish Air Force).

 

 Dĺžka - 97 stop, 9 palcov.
 Výška - 38 stôp, 3 palca.
 Rozpätie krídiel - 132 stôp, 7 palca.
 Rýchlosť - 374 mph na 20000 stôp.
 Strop - 33000 stôp s užitočným zaťažením 100.000 libier.
 Štáb - Pilot, co-pilot, navigátor, inžinier a loadmaster.
 Užitočné zaťaženie - 92 vojakov, 64 výsadkové oddiely.
 Maximálnej vzletovej hmotnosti - 155.000 libier.